Totul a inceput de la o sangerare din nas... Ce poate fi?

Hepatita Hepatita cronica activa Hepatita A Hepatita B Hepatita C Hepatita infectioasa cu coma Infectie virala
Intrebare postata de M9326 cu 4 ani in urma

Buna ziua,
Mi-a curs de doua ori sange din nas (in cantitate mica), asa ca am fost la medicul internist pentru investigatii. M-a trimis la ORL si apoi mi-a dat sa fac niste analize la ficat. La ORL mi-au spus ca nu am nimic.
Mai apoi, am facut analizele la ficat si la timpul de sangerare si coagulare. Au iesit urmatoarele valori: Timp sangerare - 2 min 41 sec (intervalul biologic de referinta fiind 2 - 4 min) si timp coagulare - 5 min si 09 sec (intervalul de referinta fiind 8 - 10 min).
- GGT - 24.36 U/L
- TGO/AST - 45.72 U/L
- TGP/ALT - 73.27 U/L
Am fost la medic cu analizele si mi-a dat sa fac din nou analize pt hepatita B si C.

Au iesit negative dupa cum urmeaza:
ANTI - HCV (SER ELISA) - 0.15 (interval de referinta < 0.9 negativ)
ANTIGEN HBS (SER ELISA) - 0.60 (interval de referinta < 0.9 negativ)

Bilirubina directa - 0.21 mg/dl
Bilirubina indirecta - 0.39 mg/dl
Bilirubina totala - 0.60 mg/dl
Colesterol total - 208.42 mg/dl
Glicemie - 87.08 mg/dl
HDL Colesterol - 36.47 mg/dl
LDL Colesterol - 188.68 mg/dl

Am facut analize si la urina si scaun si au iesit in regula.

Medicul mi-a prescris esentin forte si silimarina 1000 mg. + regim alimentar.

Inca nu am inteles exact ce am. Pot avea un inceput de hepatita? Va rog sa va exprimati o parere referitor la rezultatele analizelor.

Mentionez ca sange din nas nu mi-a mai curs, nu stiu de la ce a fost acea intamplare, insa de la ea a pornit totul. Altfel nu cred ca-mi faceam analize, recunosc.. (din pacate)
Vreau sa va spun ca nici cu tensiunea nu stau prea bine, creste foarte mult pe fond emotional. In general o am 13 cu 8 (la varsta de 26 de ani, sex feminin). Medicul mi-a spus sa iau un egilok (la nevoie), nu ca tratament permanent.
Inca un lucru, sufar de obezitate, am 90 de kg la 1.64 m.

Imi cer scuze, am scris cam mult. Va rog sa-mi spuneti o parere referitor la ceea ce v-am relatat.

Multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

M9326 (acum 4 ani)

Am uitat sa va spun un aspect, am operatie de colecist din clasa a XII - a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: